دبیر ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش بنیان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

مادامی که مدیران شجاعت نداشته باشند اقتصاد دانش بنیان رونق نمی‌گیرد/ شرکت‌های دولتی بگویند که چرا محصول داخلی نمی‌خرند

کرمی گفت: تا زمانی که مدیران و شرکت‌های دولتی شجاعت و جرات خرید محصولات دانش بنیان را نداشته باشند این حوزه رونق نمی‌گیرد.

مادامی که مدیران شجاعت نداشته باشند اقتصاد دانش بنیان رونق نمی‌گیرد/ شرکت‌های دولتی بیایند و بگویند که چرا محصول داخلی نمی‌خرندپرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفت‌وگو  با خبرنگار  حوزه فن‌آوری‌گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به مشکلاتی که سر راه شرکت‌های دانش بنیان وجود دارد؛ اظهار کرد: متاسفانه هنوز آن‌طوری که شایسته است شرکت‌های دولتی خواهان خرید محصولات دانش‌بنیان ایرانی نیستند وبرخی از شرکت‌های دانش بنیان درباره این موضوع شکایت دارند.

دبیر ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش بنیان ادامه داد: شرکت‌های مصرف کننده کالا‌های دانش بنیان اطمینانی برای خرید محصولات  داخلی ندارند و همانطور که رئیس جمهور در حاشیه بازدید از پارک علم و فناوری پردیس گفت برای رشد شرکت‌های دانش بنیان در ایران مدیران باید جسارت، شجاعت و ریسک لازم استفاده از محصولات داخلی را داشته باشند.

اجازه ندهیم کالای دانش‌بنیان  اعتبار و کارآمدی خود را از دست بدهد

وی با بیان اینکه علم و فناوری ریسک و اشتباه دارد گفت: با وجود تمام این مشکلات، باید برای دانش‌پایه کردن اقتصاد کشور مدیران ریسک و خطر را بپذیرند؛ نمی‌شود برای تهیه یک محصول به واردات و دستگاه‌های خارجی اتکا کنیم و اجازه ندهیم کالای دانش‌بنیان ایران ساخت اعتبار و کارآمدی خود را نشان دهد.

کرمی افزود: تا زمانی که مدیران ما شجاعت نداشته باشند اقتصاد دانش بنیان آنطوری که شایسته است رونق نمی‌گیرد؛ برای مثال همان‌طوری که فوتبالیست‌های ما به تیم‌های مطرح اروپایی می‌روند و آنجا کارآمدی خود را در مقایسه با دیگران نشان می‌دهند ما هم در اقتصاد باید به دانشمندان خود فضای مناسبی دهیم تا آنها هم بتوانند در جامعه جهانی مشهور شوند.

مشاوره معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه ابتدا باید در کشور فضای مناسب اقتصادی را ایجاد کرد گفت: ما باید بتوانیم محیطی را ایجاد کنیم تا دانشمندان و شرکت‌های دانش‌بنیان قبل از شناخته شدن در جامعه جهانی در داخل مورد استفاده قرار بگیرند.

وی درباره خلاقیت شرکت‌های دانش‌بنیان بیان کرد: تا زمانی که ریسک خرید محصولات دانش‌بنیان در داخل کشور از بین نرود و مسئولان ما شجاعت پیدا نکنند خلاقیت شرکت‌های دانش‌بنیان نشان داده نمی‌شود و توانمندی آن‌ها بروز و ظهور نمی‌کند.

زمین بازی به شرکت‌های دانش بنیان نداده‌ایم

کرمی با اشاره به عملکرد شرکت‌های دولتی در مقابل کالا‌های دانش بنیان گفت: در بازدیدی که از یک شرکت دانش بنیان داشتیم مدیر عامل این شرکت  به آقای ستاری گفت من محصولی را تولید می‌کم که در حوزه نفت و گاز اهمیت به سزایی دارد، اما تنها چند شرکت دولتی آن را از من خریداری می‌کنند و مابقی شرکت‌ها این محصول را از خارج کشور می‌خرند.

دبیر ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش بنیان ادامه داد: شرکت‌های دولتی باید بیایند و جوابگو باشند که چرا  از شرکت‌های دانش بناین داخلی خرید نمی‌کنند؛ یکی از دلایلی که سبب می‌شود شرکت‌های دانش بنیان در داخل و خارج خود را به خوبی نشان ندهند وجود همین مشکلات است، زیرا ما زمین بازی به شرکت‌ها نداده‌ایم برای حل این مشکلات  مدیران دولتی و افرادی که ساختار‌های بزرگ اقتصادی دستشان است باید روی کار بیایند و سهم عمده‌ای از فعالیت‌هایشان را به شرکت‌های دانش بنیان اختصاص دهند.

وی با اشاره به بستر سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در زمینه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان اظهار کرد: معاونت علمی تمام تلاش خود را در هیئت دولت به کار گرفته است و در همین راستا چندین آیین نامه و تصویب نامه دریافت شده است و هر زمان شرکتی نزد ما مراجعه کرده آقای ستاری نماینده تام‌الاختیار او برای بررسی، پیگیری و حل مشکلشان شده است.

کرمی یاداوری کرد: حمایت از محصولات دانش بنیان را ابتدا به صورت گفتمان پیش می‌بریم و اگرمشکلات به صورت قانونی برطرف نشوند، وارد اقدام عملی و پیگیری از سمت رئیس جمهور و وزرا می‌شویم.

  • دیجی بنیان
  • اسفند 22, 1397

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *