در حال حاضر می توان گفت که یکی از پایه های اصلی اقتصاد، شرکت های دانش بنیان هستند. این کار با توجه به زیاد شدن کاربران در سطح اینترنت امکان پذیر شده است. از این رو یکی از پرسش هایی که می تواند در ذهن افراد به وجود بیاید درباره کالا و خدماتی می باشد که شرکت های دانش بنیان عرضه می کنند.

یکی از چیزهایی که در فرایند ارزیابی و شناسایی موسسات دانش بنیان بررسی می شود این است که باید از دانش ‌بنیان بودن محصولات و خدمات ارائه ‌شده به وسیله های آنها اطمینان حاصل کرد. برای همین از سال 1392 که فرایند اجرای قانون با جدیت دنبال گردید، فهرستی از محصولات و خدمات دانش ‌بنیان تهیه و مبنای عمل قرار گرفت.

برای تهیه فهرست کالا و خدمات دانش بنیان، منابع گوناگونی مورد بررسی قرار گرفت. یکی از این منابع، تجربیات و دسته ‌بندی‌ ها و فهرست‌ های مشابه خارجی بود که در سال‌ های مختلف و به وسیله ی صاحب ‌نظران، کشورها یا موئسسات بین‌ المللی ایجاد و ارائه گردید. که می ‌توان به دسته ‌بندی‌‌های بعضی از مراکز انتقال فناوری در جهان مثل Yet2، APCIT و RTTN ، چارچوب پیشنهادی سازمان جهانی مالکیت فکری، و بعضی دیگر از مطالعات بین ‌المللی ازجمله پژوهش سازمان همکاری ‌های اقتصادی و توسعه و دسته‌ بندی آمار سازمان ملل اشاره کرد. فهرست محصولات مشمول تحریم‌ های اتحادیه اروپا و شورای امنیت سازمان ملل هم از اسناد با ارزشی بود که در این جا توجه زیادی را به خود جلب کرد.

ولی برای اینکه فهرست مناسبی علاوه بر لحاظ کردن تحولات اخیر تکنولوژی در سطح جهانی و دیگر اسناد و تجربیات ملی، تناسب مورد نیاز با آخرین اقتضائات بومی و ملی را هم داشته باشد، شبکه بسیاری بزرگی از صاحب‌ نظران ساخته شد و نظرات ایشان گرفته شد. ترکیب صاحب ‌نظران مورد مشاوره به شکلی انتخاب شد که تا حد امکان در هر کدام از حوزه ‌های تکنولوژی یا صنعتی، کارشناسانی از دانشگاه‌ ها و مراکز پژوهشی، صنایع و تشکیل‌ های قسمت خصوصی، و دستگاه ‌های دولتی پشت سرهم و مربوط با آن حوزه، حضور داشته باشند.

برای انتخاب کالاهای دانش بنیان چه معیار هایی باید در نظر گرفته شود؟

در اینجا، خصوصیات و معیارهای پایین برای انتخاب محصولات دانش ‌بنیان مورد توجه قرار می گیرند:

احتیاج به کارهای تحقیق و توسعه متمرکز و برنامه ‌ریزی ‌شده به وسیله ی گروه ‌های حرفه ای و متخصص

ارزش راهبردی و حیاتی برای کشور

وابستگی به خارج در کنار سختی های ناشی از تحریم و ارزبری بالا

در سطح ملی نوآوری کردن و شکل نگرفتن بازار عرضه در کشور برای آن محصول

دارای ارزش ‌افزوده زیاد:

برای اینکه بتوان در هر حوزه نظارت افراد را در نظر بگیرید می بایست به شکل متوالی و طی فرایند های رفت و برگشتی انجام گیرد و در هر مرحله نظرات هر کدام از صاحب‌ نظران، به وسیله ی دیگر مشاوران آن حوزه بازنگری و کامل و در آخر به جمع ‌بندی نهایی رسید. جمع ‌بندی نهایی در 2 مرحله به اطلاع تمامی دستگاه‌ های حاکمیتی مربوط با صنعت و قسمت های  تولیدی کشور و بسیاری از صاحب‌ نظران حوزه‌ های سیاست ‌گذاری و فناوری هم رسیده و نظرات ایشان هم دریافت شد. به ‌این شکل فهرست اولیه، مناسب با آخرین تحولات و راهبردهای صنعتی و تکنولوژی کشور، مورد بررسی جدی و عمیق قرار گرفت.

فهرست محصولات شرکت های دانش بنیان

به طور کلی برای ایجاد فهرست محصولات دانش ‌بنیان، بیشتر از 150 نفر از صاحب ‌نظران و کارشناسان فعال در وزارت خانه‌ ها و موئسسات دولتی، ستادهای فناوری‌ های راهبردی، پژوهشگاه ‌ها و مراکز پژوهشی برتر فعال در قسمت خصوصی مورد مشورت قرار گرفته و در آخر محصولات دانش ‌بنیان لازم کشور پایین 11 حوزه اصلی، معرفی شدند. این حوزه ‌ها بر اساس 2 رویکرد پایین تعیین شده اند:

1- موئسساتی که وجود محصولات دانش ‌بنیان و با تکنولوژی برتر در آن‌ ها ترکیب شده است و به طور میانگین کارهای تحقیقی و توسعه در آنها زیادتر از دیگر حوزه‌ های فناوری و صنعتی می باشد. مانند موئسسات فناوری زیستی، فناوری نانو، فناوری اطلاعات و ارتباطات، دارو، الکترونیک، مواد پیشرفته، ساخت و تولید پیشرفته، و …

2- دیگر موئسسات و قسمت ‌هایی که وجود محصولات دانش ‌بنیان در آن ها غلبه ندارد ولی رسوخ فناوری‌ های برتر و ظهور کالاهای دانش ‌بنیان در آنها به چشم می خورد. مانند نفت و گاز، عمران و حمل ‌و نقل، برق، معدن، آب ‌و هوا و ….

برای همین بر اساس محصولات دانش بنیان، می توان فهمید که خدمات و کالاهای این نوع موسسات شامل چه مورد هایی می باشد. احتمالا برای درک بهتر این موضوع باید به برای شما مثال ساده ای گفت. برای مثال سایت باملیو و دی جی کالا را در نظر داشته باشید به عنوان 2 سایت اصلی و مهم فروش محصول در کشور، از جمله موئسسات دانش بنیان می باشند که بدون داشتن محصول و انباری برای ذخیره این کالا، کار فروش و معرفی تولیدات را بر عهده گرفته اند. که کاربران می توانند به سایت های آنها مراجعه کرده و محصول خود را انتخاب کنند تا در کمترین زمان ممکن بدست آنها برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *