وزیر بهداشت ضمن بیان اینکه سلامت مردم را فدای صرفه‌جویی ارزی و ریالی نمی‌کنیم، گفت: به رییس سازمان غذا و دارو دستور داده‌ام که انجمن‌های علمی پزشکی را دعوت کند و انجمن‌هایی که نسبت به کیفیت داروهای تولیدی در کشور انتقاد و مستنداتی دارند، ارائه کنند. سلامت مردم، شوخی‌بردار نیست.

دکتر سعید نمکی در حاشیه افتتاح بخش‌های جدید بیمارستان امیرالمومنین(ع) سمنان با اعلام این مطلب اظهارکرد: از ماه‌های پایانی سال گذشته گام‌هایی در جهت سالم سازی عرضه، توزیع، تولید و واردات دارو در وزارت بهداشت برداشته‌ایم و در حال حاضر با تکمیل نقاط ضعف سامانه «تی تک»، برکناری افراد ناسالم در نظام دارویی و به‌کارگیری پاکیزه‌ترین مدیران در حوزه دارویی به‌سوی شفافیت بیشتر حرکت می‌کنیم.

وی تصریح کرد: از واردات داروهای برند که تولید داخلی را لگدمال می‌کنند، جلوگیری کرده‌ایم و رسانه‌ها و به‌ویژه صدا و سیما باید کمک کنند که گرفتار غوغاسالاری های واردات داروهای برند نشویم و کمبود داروهای برند که با ۵ تا ۱۰ برابر قیمت داخلی وارد می‌شود را در ذهن مردم برجسته نکنند.

وزیر بهداشت افزود: از همکاران پزشکمان خواسته‌ایم که داروهای برند که چندین شرکت داخلی آن‌ها را تولید می‌کنند، تجویز نکنند تا مردم دچار سردرگمی و آوارگی در داروخانه‌ها نشوند و به هیچ عنوان، اجازه واردات داروهای دارای مشابه داخلی را نخواهیم داد.

وی با اشاره به ارتقای استانداردهای داخلی داروهای تولیدی در کشور گفت: سلامت مردم را قربانی صرفه‌جویی ارزی و ریالی نخواهیم کرد و به رییس سازمان غذا و دارو دستور داده‌ام که انجمن‌های علمی پزشکی را دعوت کنند و انجمن‌هایی که نسبت به کیفیت داروهای تولیدی در کشور انتقاد و مستنداتی دارند، ارائه کنند چون سلامت مردم، شوخی‌بردار نیست و همانگونه که به واردات رانت نمی‌دهیم به تولید داخلی هم رانت نخواهیم داد و بنده وزیر بهداشت هستم و سلامت مردم، یک اصل مهم و اساسی برای ما است.

نمکی خاطرنشان کرد: اگر به بهانه واهی حمایت از سلامت مردم، درها را به روی وارد کنندگان داروهای برند خارجی باز کنیم، هیچ گاه صنعت دارویی پویا نخواهیم داشت و به همین دلیل باید استانداردهای تولید داروهای داخلی را ارتقا دهیم و نباید اجازه دهیم که با شعار حمایت از سلامت، به ناسالمی در تجارت دارو در کشور دامن زده شود. 

وزیر بهداشت تاکید کرد: علیرغم تحریم‌ها و فشارهای آمریکا و متحدان آن در جهان، کمبود داروهای اساسی در کشور حداقل یک سوم میزان کمبود دارو در مدت مشابه سال گذشته است و کمبود داروهای اساسی در کشور به مراتب کمتر از قبل است. خوشبختانه مواد اولیه صنایع دارویی کشور تا پایان سال تهیه می‌شود و صنعت دارویی، یکی از صنایعی خواهد بود که هرگز شاهد تعطیلی آن نخواهیم بود.
منبع: سلامت نیوز

  • خانم سزیده
  • شهریور 16, 1398

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *