سعید نمکی، ضمن تبریک به ماماهای شاغل در سیستم بهداشتی و درمانی کشور گفت: ماماهای این سرزمین حق بزرگی بر گردن نظام سلامت دارند، یکی از ارکان نظام سلامت در تمام سال‌های قبل و بعد از انقلاب، ماماها بودند که توانستند در کاهش مرگ و میر کودکان، کاهش مرگ و میر مادران و عوارض ناشی از بارداری و زایمان، به شدت نقش آفرینی کنند.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر، علاوه بر خدمت رسانی ماماها در مراکز زایمانی و مراکز جامع سلامت برای مراقبت‌های قبل، حین و بعد از زایمان، ماماها نقش بسیار مؤثری در کاهش مرگ و میر گروه‌های آسیب‌پذیر در کشور داشته اند.
وی گفت: کاری که ماماهای عزیز در آموزش‌های قبل و بعد از زایمان زنان باردار و زنانی که فرزندآوری کرده اند، انجام داده اند، در سلامت دیگر گروه آسیب‌پذیر، یعنی کودکان، پس از زنان، تأثیر بسیار مهمی را در کاهش آمار مرگ و میر نوزادی و مرگ زیر یک سال به ازای هر هزار تولد زنده و همینطور مرگ و میر کودکان زیر پنج سال داشته و به حق می‌توان گفت که در کنار سایر تیم بهداشت و درمان کشور، ماماها یکی از نقش‌آفرینان اصلی در کاهش مرگ و میر در کشورمان و اصلاح شاخص‌های تندرستی بودند.
نمکی در پایان افزود: روز جهانی ماما را به همه ماماهای عزیز تبریک عرض می‌کنم و امیدوارم که همواره شاهد درخشش این عزیزان در کنار کادر بهداشت و درمان کشور در کمال تندرستی و شادابی باشیم.
منبع: خبرگزاری مهر
  • دیجی بنیان
  • اردیبهشت 16, 1399

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *