مشاور معاون بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر لزوم برنامه ریزی مدون و استراتژی پایدار در راستای مدیریت کاهش خطر بلایا در دانشگاه های علوم پزشکی کشور تاکید نمود.

دکتر محمد اسماعیل مطلق که در نشست مدیران کاهش خطر بلایا دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی قطب شمال شرق کشور سخن می گفت با اشاره به ضرورت مدیریت جامع در خصوص کاهش بلایا در کشور اظهار داشت: در سال گذشته در کشور با 15 هزار و 297 مخاطره مواجه بودیم به طوری که روزانه حدود 40 مخاطره در کشور حادث شده است.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به بررسی های انجام شده مخاطرات ثبت شده در سال گذشته شامل 29 مخاطره بوده که 60 درصد آن مربوط به وقوع سیل، 27 درصد زلزله ، 3 درصد طوفان و 8 درصد آن مربوط به سایر مخاطرات از جمله رانش زمین، تصادفات، مسمومیت ها، آتش سوزی و … بوده است.
مشاور معاون بهداشت وزارت، موقعیت دانشگاه علوم پزشکی مشهد را به جهت وجود بارگاه پربرکت و ملکوتی امام رضا (ع) و حضور خیل عظیم زائران در طی سال و به صورت ویژه در مناسبت های مذهبی و به صورت خاص در دهه آخر صفر بسیار حائز اهمیت برشمرد و اظهار داشت: این موقعیت برنامه ریزی و استراتژی ویژه ای را برای این منطقه طلبیده و نیازمند تخصیص منابع مالی، اعتبارات و نیروی انسانی به صورت خاص به این دانشگاه می باشد.

پیش بینی حضور 5 میلیون زائر در دهه آخر صفر در مشهد 
مشاور معاون بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با توجه به پیش بینی حضور 5 میلیون زائر در دهه آخر صفر در مشهد گفت: همه ساله همزمان با فرا رسیدن اربعین حسینی و سالروز شهادت امام رضا (ع) در دهه پایانی صفر خیل عظیمی از زائران خارجی و داخلی در شهر مقدس مشهد حضور می یابند که مدیرت سلامت این جمعیت نیازمند برنامه ریزی ها و اتخاذ تمهیدات ویژه ای می باشد.
دکتر محمد اسماعیل مطلق  همچنین بر تقویت هماهنگی های درون و برون بخشی، اطلاع رسانی گسترده و تقویت نظارت ها در این دهه تاکید کرد و اظهار داشت: هدف حوزه سلامت در تجمعات انبوه جلوگیری یا به حداقل رساندن خطر صدمات بیماریها و افزایش ایمنی شرکت کنندگان، داوطلبان و ساکنین است..
وی در این نشست بر سیستم مراقبت بیماری ها (مراقبت سندرمیک) و مقابله با طغیان ها، ظرفیت مراقبت سلامت و آمادگی برای مصدومان، بهداشت محیط و ایمنی غذا، اطلاع رسانی همگانی، پیشگیری و آمادگی و پایش مطلوب سیستم بهداشت همگانی به حوادثی که به صورت عمدی بوجود می آید همچون استفاده از مواد منفجره، مواد شیمیایی و زیستی با مواد رادیو اکتیو و رهبری عملیات و ظرفیت برای فرماندهی واحد  نیز تاکید کرد.

قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این نشست اظهار داشت: مشاهدات و بررسی های سال های اخیر نشان دهنده این مهم می باشد که جهان به سمت بلایا پیش می رود.
دکتر سید کاظم فرهمند مهمترین دلیل این موضوع را گرم شدن جهانی عنوان کرد وگفت: گرم شدن زمین باعث بر هم خوردن نظم  آب و هوایی در جهان شده به طوری که مکرراً شاهد وقوع بلایای طبیعی همچون سیل، زلزله و آتش نشان و … در نقاط مختلف جهان هستیم.
وی با تاکید بر تقویت مدیریت بلایا گفت: تاکید مدیریت حوادث و بلایا بر موضوع پیشگیری و تقدم آن بر درمان است.
دکتر فرهمند پیشگیری در همه زمینه ها اعم از مسائل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی به ویژه در حوزه بهداشت را مهم برشمرد و تاکید کرد: پیشگیری مقدم بر درمان و از نظر هزینه اثر بخشی بسیار مقرون به صرفه می باشد.
قائم مقام معاون بهداشت همچنین  تعداد محل های اسکان در دهه آخر صفر سال گذشته را در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد 244 مورد عنوان نمود و گفت: تمامی این محل های اسکان دارای رابط بهداشت آموزش دیده بوده اند.
دکتر سید کاظم فرهمند تعداد زائرانی که در سال گذشته در دهه آخر صفر در مشهد حضور پیدا کردند را حدود 4 میلیون و 500 هزار نفر اعلام کرد که 500 هزار نفر این عزیزان بصورت پیاده به این شهر سفر کرده اند.
وی همچنین با اشاره به نظارت شبانه روزی بازرسان بهداشتی از اماکن عمومی، محل های اسکان و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی در این ایام گفت: در سال گذشته در دهه آخر ماه صفر 360 بازرس بهداشت در قالب 180 تیم نظارتی سلامت زائران و مجاوران را رصد کردند.

گفتنی است، نشست مدیران کاهش خطر بلایا دانشگاه های علوم پزشکی قطب شمال شرق کشور با حضور مشاور معاون بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مدیران کاهش خطر بلایای دانشگاه های علوم پزشکی مشهد، بیرجند، بجنورد، نیشابور، تربت حیدریه، تربت جام، سبزوار، گناباد و اسفراین به میزبانی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این شهر برگزار شد.

منبع: معاونت بهداشت

  • خانم سزیده
  • شهریور 13, 1398

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *