به گزارش روابط عمومی معاونت غذا دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمان، دکتر محمدرضا شانه ساز در حاشیه نشست با روسا و معاونان غذا و دارو دانشگاه های علوم پزشکی منطقه ۸ کشور در محل سالن سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: بر اساس برنامه ریزی انجام شده ظرف یکی دو سال آینده این ۳۰۰ قلم ماده اولیه دارویی در داخل کشور تولید شود و در بسیاری از این اقلام ایران صادر کننده  خواهد شد.

وی اضافه کرد: هماهنگی خوبی میان معاونت فناوری ریاست جمهوری، وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو، ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و معاونت فناوری وزارت بهداشت انجام شده و فقط در یکی از این پروژه ها ماده اولیه ۳۰۰ قلم دارویی بنا است در کشور تولید شود.

 وی ادامه داد: اگر این تفاهم نامه ها اجرایی شود ما می توانیم ۹۰ درصد از مواد اولیه اقلام دارویی کشور را تولید کنیم و از این نظر ارزبری نیز کمتر خواهد شد و تراز صادرات ما مثبت می شود.

 رئیس سازمان غذا و دارو گفت: حوزه دارو موفق شده اقتصاد مقاومتی را تا حد قابل توجهی جامع عمل بپوشاند و در حال حاضر ۹۷ درصد از داروهای ساخته شده در داخل تولید می شود.

دکتر شانه ساز در مورد کمبود دارو گفت: بر اساس آمار و اطلاعاتی که در بورس است نشان می دهد تولید و مصرف دارو در کشور نسبت به سال قبل بیش از ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده و این بیانگر این است که در تولید، میزان تولید بالا رفته و نیاز بازار و بیماران هم تامین شده است.
 وی افزود: نکته ای که وجود دارد، برخی از بیماران و برخی از پزشکان ظاهرا توجهی  به شرایط خاص مملکت نمی کنند و همچنان اصرار دارند که داروهای خارجی که مشابه آن تولید داخلی  در کشور وجود دارد همان برند را با چندین برابر قیمت  و دو سه برابر ارز بری از خارج وارد کنیم و این واقعا خیلی منطقی نیست.

دکتر شانه ساز در مورد نشست با روسا و معاونان غذا و دارو قطب ۸ کشور هم گفت:  مسائلی که در حوزه دارو، تجهیزات و غذا وجود دارد که با روسا و معاونان غذا و داروی دانشگاه ها در میان گذاشته شد، پیشنهادات دوستان را دریافت کردیم و با مسائل و مشکلات منطقه آشنا شدیم.

وی افزود: سعی می کنیم در سیاستگذاری ها و تامین اعتبار این منطقه به لحاظ اهمیتی که دارد اولویت قائل شویم.

منبع: سازمان غذا و دارو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *