دانشمندان هلندی موفق به تولید نوعی از پادتن آنتی‌بادی شده‌اند که در بررسی‌های اولیه در آزمایشگاه مانع از ورود ویروس کرونا به داخل سلول‌ها شده است.

به گفته پژوهشگران این پادتن تک تیره ممکن است در آینده به تنهایی یا با ترکیب دارویی در جلوگیری از ابتلا به بیماری کووید 19 و یا درمان آن موثر باشد؛ با این حال محققان دانشگاه اوترخت در هلند که این پادتن تک تیره را تولید کرده‌اند، می‌گویند که تحقیقات بیشتری برای تائید یافته آنها باید انجام شود.

پادتن تک تیره (47D11) به پروتئینی که بر روی سطح ویروس کرونا قرار دارد حمله می‌کند؛ این پروتئین که به ویروس کووید 19 حالت تاجی شکل می‌دهد به ویروس امکان می‌دهد تا وارد سلول بدن انسان شود.

در آزمایش‌هایی که دانشمندان دانشگاه اوترخت با استفاده از پادتن تک تیره (47D11) انجام دادند نه تنها پروتئین موجود بر روی سطح ویروس کرونا خنثی شد بلکه پروتئین ویروس سارس نیز از بین رفت.

به این ترتیب پادتن تک تیره (47D11) ممکن است در آینده برای مقابله با دیگر انواع ویروس کرونا نیز موثر باشد.

پادتن های تک تیره پروتئین‌هایی هستند که در آزمایشگاه تولید می‌شوند؛ این پادتن‌ها مشابه پادتن‌هایی هستند که بدن انسان برای مقابله با باکتری و ویروس تولید می‌کند.

از تولید این پادتن به عنوان گامی اولیه اما امیدوارکننده در راستای کشف درمان برای بیماری همه گیر کووید 19 یاد شده است؛ نتیجه تحقیق دانشمندان در مورد تولید این پادتن در مجله علمی نیچر (Nature) منتشر شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها,
  • دیجی بنیان
  • اردیبهشت 17, 1399

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *