بررسی ژنتیکی ۳۰ هزار معلول تحت پوشش سازمان بهزیستی تا پایان سال
مدیرکل؛ رفیعی دفتر پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی مطرح کرد: تلاش می کنیم تا پایان سال معلولیت بیش از ۳۰ هزار نفر از افراد تحت پوشش را به صورت ژنتیکی ارزیابی کنیم.
به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ، مینو رفیعی مدیرکل دفتر پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی، در آستانه برگزاری هشتمین کنگره ژنتیک با اشاره به اینکه حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار معلول تحت پوشش این سازمان هستند، اظهار کرد: تلاش می کنیم تا پایان سال معلولیت بیش از ۳۰ هزار نفر را از این افراد را به صورت ژنتیکی ارزیابی کنیم.

رفیعی افزود: بخش زیادی از معلولیت ها در دنیا از جمله در کشور ما علت ژنتیکی دارند و در صورتی که بتوانیم ژن مربوطه را تشخیص دهیم می توان از بروز این بیماری پیشگیری کرد تا دیگر شاهد معلولیت در خانواده ای که پیش از این فرزندی مبتلا به نوعی معلولیت داشته اند، نباشیم.

او ادامه داد: سازمان بهزیستی برنامه بزرگی از ۲۰ سال گذشته تاکنون تحت عنوان مشاوره ژنتیک آغاز کرده و این مسئله از تکرار مجدد معلولیت در خانواده ها پیشگیری می کند.

مدیرکل دفتر پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه با توجه به افزایش سرعت فناوری سرعت علم ژنتیک نیز بیشتر شده چرا که این علم به طور مستقیم وابسته به فناوری و تجهیزات است، گفت: برگزاری کنگره ژنتیک در بروز رسانی اطلاعات پزشکانی که در امر مشاوره ژنتیک فعالیت دارند بسیار حائز اهمیت است و باعث بروز رسانی علم آن ها در حوزه دانش ژنتیک می شود.

رفیعی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیماری های جدید ژنتیکی با توجه به ارتقای علمی ژنتیک در دنیا قابل شناسایی شده گفت به روز رسانی دانش همکاران در این حوزه نسبت به سایر علوم بسیار حائز اهمیت است که با برگزاری دوره های آموزشی و کارگاه های مربوطه از طریق کنگره ژنتیک تلاش کرده ایم به روز رسانی دانش و همکاران در حوزه علم ژنتیک را انجام دهیم.
پاسخ به سوالات پزشکی را بخوانید
او بیان کرد: کنگره ژنتیک ۱۰۰ درصد علمی است و مخاطبان آن پزشکان مشاوره ژنتیک هستند، همچنین این کنگره ۲۲ الی ۲۳ آبان ماه در دانشگاه الزهرا برگزار می شود.

مدیرکل دفتر پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی از اجرای برنامه ای توسط این سازمان خبر داد که بر اساس آن همه معلولینی که تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند و معلولیت آن ها به غیر از حوادث و تروما به وقوع پیوسته باشد بیماری آن ها از لحاظ ژنتیکی مورد ارزیابی قرار می گیرد.

رفیعی اعلام کرد: این طرح از ابتدای مهر آغاز شده و در صورتیکه اعتبارات لازم تخصیص یابد حدود ۳۰ هزار معلول تحت پوشش سازمان بهزیستی تا پایان سال معلولیت آن ها از لحاظ ژنتیکی ارزیابی می شود و تا از بروز مجدد معلولیت در خانواده های آن ها جلوگیری به عمل آید.

او یادآور شد: حدود یک میلیون و پانصد معلول تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند که با برنامه های که آغاز شده و بررسی ژنتیکی معلولیت آن ها انجام خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *