دکتر منوچهر دادگر نژاد، با اشاره به سیاست‌های سازمان غذا و دارو در زمینه کاهش میزان واردات مکمل‌ها، بیان کرد: در سال 98 حدود 88 شرکت واردکننده مکمل تا مردادماه امسال 26 میلیون یورو فرآورده را به کشور وارد کرده اند که میزان آن نصف واردات سال 97 بود.

سرپرست اداره کل امور فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو با بیان اینکه افزایش واردات ماده اولیه مکمل به معنای افزایش تولید داخل این فرآورده‌ها در داخل است، عنوان کرد: واردات مواد اولیه تولید مکمل بیش از 20 درصد رشد داشته است، این در حالی است که شاهد کاهش 30 درصدی واردات انواع مکمل به کشور هستیم.

سرپرست اداره کل امور فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو با تأکید بر اینکه واردات ماده اولیه تولید مکمل از منابع بسیار معتبر دنیا تأمین می‌شود، گفت: کنترل و نظارت‌های خوبی نیز برای سنجش کیفیت مواد اولیه وارداتی صورت می‌گیرد.

وی در مورد واردات مکمل‌های آمریکایی نیز گفت: از ابتدای سال 98 هیچ نوع مجوزی برای واردات محصول نهایی امریکایی صادر نشده است و فرآورده‌های آمریکایی که در حال حاضر در سطح عرضه وجود دارند، تا  پایان سال 98 مجوز داشته‌ اند که فرآیند انتقال پول و حمل آنها در سال 98 صورت گرفته است.

دادگر نژاد خاطرنشان کرد: در سال 98 تنها به شرکت‌های تولیدکننده فرآورده‌های آمریکایی که برای انتقال دانش فنی به ایران اعلام آمادگی کنند، اجازه می ‌دهیم در یک مرحله به مقدار بسیار محدود فرآورده را به‌ صورت بالک وارد کشور کنند تا پس از انتقال دانش فنی، فرآورده مورد نظر در داخل کشور تولید شود.

منبع: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *