دکتر حریرچی؛ معاون کل وزارت بهداشت گفت: 40 درصد تخت های بیمارستان های خصوصی به دلیل انحصار در قیمت بالا همیشه خالی است و مردم توان دسترسی به آن ها ندارند.

دکتر ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت در گفتگوی زنده تلفنی با شبکه رادیویی گفتگو با موضوع کمبود تخت های بیمارستانی با اشاره به اینکه، مسن شدن جمعیت و شیوع بیماری های غیر واگیر در کشور، نیاز به خدمات در بخش بستری را افزایش خواهد داد، گفت: با معیارهای موجود تعداد تخت در کشور ما در مقایسه با کشورهای توسعه یافته و هم سطح، به طرز قابل توجهی پایین تر است.

وی در ادامه افزود: بیش از یکی دو دهه است که سیاست ها و استراتژی های ما حتی المقدور به این سمت است که خدمات به بخش سرپایی محدود شود و یا خدماتی که به صورت روزانه در بیمارستان ها ارائه می شود، به مراقبت در منازل منتقل شود و با اعزام پزشکان ادامه روند درمان در منزل بیمار طی شود.

معاون کل وزارت بهداشت با تاکید بر این که اولویت وزارت بهداشت خدمات سرپایی نسبت به بستری و خدمات در منزل نسبت به خدمات بستری معمول است، گفت: علاوه بر کمبود تخت بیمارستانی، ما در توزیع تخت ها در  کشوری با 83 میلیون جمعیت و یک میلیون و 600 هزار کیلومتر مساحت مشکل داریم.

دکتر حریرچی در خصوص تغییر کاربری تخت های بیمارستانی گفت: تخت های بیمارستانی جابه جا نمی شوند بلکه استفاده های دیگری از آنها صورت می گیرد و یکی از مشکلات عمده ما بیمارستان های کوچک 32 یا 64 تخته هستند که مجموعا 470 بیمارستان از هزار بیمارستان ما زیر یکصد تخته هستند که از لحاظ کارآیی مشکل دارند و اشغال تخت پایین و ضریب نیروی انسانی نسبت به تخت، بالایی دارند.

وی تصریح کرد: مدت بستری در داخل بیمارستان های دولتی و خصوصی بیش از مدت مورد نیاز است ولی بطور متوسط این مدت نسبت به کشورهای مشابه دیگر پایین تر است.

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به اینکه یکی از مشکلات عمده نظام سلامت در حوزه نقد این است که همواره 10 درصد اشکال را برجسته می کنند و 90 درصد اقدامات مثبت انجام شده نادیده گرفته می شود، گفت: برخلاف تصور، اشغال تخت در بیمارستان های دولتی بیشتر و کارآ تر از بیمارستان های بخش خصوصی است و بیمارستان های خصوصی به مدت 30 سال است که اشغال تخت 59 الی 61 درصد را دارند و همیشه 40 درصد تختها به دلیل انحصار در قیمت بالا خالی است و مردم نمی توانند دسترسی داشته باشند.

به گفته دکتر حریرچی، تعدادی از مردم در بیمارستان های دولتی نیز  با فرانشیز 5 درصد برای روستایی و 10 درصد برای شهری ها هم مشکل دارند .

وی افزود: ما تقریبا در کشورمان بیمارستان خیریه به معنای واقعی کلمه که مختص افراد مستمند و محروم باشد، نداریم و تعرفه این بیمارستان ها به طور متوسط سه برابر بیمارستان های دولتی است که بیمار علاوه بر بیمه باید مابه التفاوت هم بدهد که در واقع آنها سه چهارم خصوصی را دریافت می کنند و این بیمارستان ها برای اقشار متوسط به بالا قابل دسترسی است.

معاون کل وزارت بهداشت در خصوص کنترل کیفیت در بیمارستان ها گفت: کنترل کیفیت و سیستم اعتباربخشی با نظارتهای مختلف انجام می شود اما متاسفانه بیمارستان های قدیمی وضعیت مناسبی نداشتند و خیلی از اتاق ها 4 یا 6 تخته بودند و برخی از بیمارستان ها، ساختمان اداری یا خوابگاه دانشجویی بودند که تبدیل به بیمارستان شده بودند.

به گفته وی، بعد از طرح تحول سلامت 45 هزار تخت قدیمی بازسازی و 26 هزار تخت جدید ایجاد شد ولی اقتصاد ملی و اقتصاد درمان حتی در کشورهای غربی ثروتمند نیز اجازه نمی دهد که اتاقها اختصاصی باشند مگر در موارد بیماری های خاص که نیاز به ایزوله شدن دارند.

دکتر حریرچی در خصوص راه کارهای نوآورانه برای ارتقای بهره وری مثل توریسم سلامت گفت: موضوع اصلاح مدیریت و بهره وری و ارتقای کیفیت، اولویت در همه حوزه هاست و اگر این نباشد بیشترین آسیب متوجه خودمان می شود بطور مثال تعطیلات طولانی در ایام نوروز که علیرغم پیشنهادات مکتوبی مبنی بر کمتر شدن آنها که دادیم، عملیاتی نمی شود و در ایام تعطیل ما ناچاریم با تحمیل کشیک های مضاعف به کادر درمان، ارائه خدمات را داشته باشیم.

معاون کل وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: ما از توریسم درمانی استقبال می کنیم حتی برخی از بیمارستان های دولتی اعتبار بخشی داخلی و بین المللی برای جذب بیماران خارجی گرفتند.در دوران برجام که مشکلات اخیر وجود نداشت، با 120 شرکت از کشورهای متعدد برای بیمارستان سازی تفاهم نامه امضا شد که متاسفانه به دلیل اینکه بیمارستان سازی پرهزینه و زمان بر است اکثر آنها با شرایط اقتصادی فعلی عملیاتی نشد.

منبع: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

  • خانم سزیده
  • شهریور 26, 1398

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *